Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
07.02.2022
1000+ škol a teď jdeme na ordinace
V rámci projektu Barevná škola jsme od roku 2017 vizuálně vylepšili více než 1000 škol v celé České republice. V první fázi jsme se zaměřili hlavně na... číst celé
06.02.2022
Zdravotnický design: Psychologie barev
Zdravotnictví jsme si dlouho spojovali s bílou barvou: Je čistá a sterilní. Lékaři ji nosí. Nosí ji i zdravotní sestry. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 4x za rok.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zdravotnický design: Psychologie barev
06.02.2022

Zdravotnický design: Psychologie barev

Ale jak se design zdravotnických zařízení stává sofistikovanějším (tj. zaměřeným na pacienta a podporujícím wellness), stále více si uvědomujeme, jak důležité je vyladit barevnou paletu.

Kromě psychologického vlivu na pacienta (a rychlost a pravděpodobnost jeho uzdravení) se barvy využívají také jako komunikační nástroj a signalizační systém mezi zdravotnickým personálem.

Kulturní významy barev ve zdravotnictví
Podívejme se na první tvrzení, které jsme uvedli, a to, že bílá barva je spojována s čistotou a zdravím. To může být na Západě téměř univerzální pravda - a tudíž vhodná pro prostředí, které podporuje zdraví - ale není tomu tak všude. 

Například v Číně symbolizuje bílá barva smrt a smutek, což nejsou pojmy, které byste chtěli vyvolávat tam, kde se nemocní zotavují.

Pokud se podíváme na starší odkazy, jako je řecká a římská mytologie a Starý zákon, význam barev je odvozen z přírody. Žlutá barva byla díky slunci spojována s teplem a plodností, zelená symbolizovala mládí, novost a naději díky jaru a červená představovala sílu, protože byla barvou krve.

Barvy nesou také psychobiologické signály: Černá mohla znamenat plíseň, rozklad a výkaly. "Červená je spojována s krví, vazbami mezi matkou a dítětem, válkou a lovem. A bílá barva je spojena se spermatem, mateřským mlékem a rozmnožováním."

Psychologické dopady ve zdravotnictví
Existuje několik obecně rozšířených teorií o specifickém vlivu barev na pacienty. Opět je však důležité poznamenat, že kulturní rozdíly mohou tyto účinky měnit.

Předpokládá se, že červená barva dodává energii a podporuje bdělost: Doporučuje se pro pacienty s demencí, kteří potřebují podněty pro mozek. Je také skvělá pro služby péče o paměť v domovech pro seniory.

Na druhou stranu se červená nedoporučuje pacientům, kteří potřebují hodně odpočinku a spánku, protože může vyvolávat úzkost a přílišnou stimulaci. 

Modrá, zelená a fialová, zejména v chladných tlumených odstínech, mohou působit velmi uklidňujícím dojmem. Skvěle se hodí do nemocničních pokojů, na oddělení, do čekáren a wellness center, jako jsou lázně.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte naše novinky a ukázky hotových prací.
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme maximálně 4x za rok.
Naše další projekty
Spolupráce
Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Všechna práva vyhrazena. Barevná čekárna je registrovaná obchodní značka společnosti made with s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz